 |
- Jest to projekt matematyczny. Tworzenie kieszonek na zagadki czy zadania matematyczne, przećwiczy kreatywność oraz matematykę. Podkład kalendarza matematycznego tworzy filc. Poszczególne dni wykonane są z tekstylnych kwadratów (4,5 x 4,5 cm).
- Na 9 kwadratach piszemy flamastrem przykład, którego wynik jest adekwatny do dnia w miesiącu (7, 8, 9, 25, 26, 27, 28, 29, 30).
- Na 6 kolejnych kwadratach przyklejamy kamienie ozdobne (4, 5, 6, 19, 20, 21).
- Na kwadraty 1, 2, 3 i 31 przyklejamy cyfry wycięte z filcu w innym kolorze a następnie cieniujemy je czarnym pisakiem.
- Kolejne 6 kwadratów wykonujemy z dwóch kwadratów w różnym kolorze - mniejszy przyklejamy na większy. Wierzchni kwadrat jest rozdzielony na 15, albo na 24 części, z których część jest wycieniowana (13, 14, 15), a część jest bez cieniowania (22, 23, 24).
- Na 6 kwadratów, które tworzą dwa rządki, przyklejamy paski z filcu w innym kolorze, na których piszemy cyfry. Suma tych cyfr jest adekwatna do dnia miesiąca (10, 11, 12, 16, 17, 18).
- Poszczególne kwadraty pozostawiamy do wyschnięcia a następnie przyszywamy z trzech stron do podstawy z filcu (tak, aby powstała kieszonka), po 15 na jedną podstawę z filcu w formacie A4. Przy wielkości filcu A4 potrzebujemy dwa całe arkusze i kawałek.
- Poszczególne arkusze filcu sklejamy za pomocą pistoletu do kleju, natomiast cały kalendarz przyklejamy do systemu zawieszenia (np. drewnianej belki), również za pomocą pistoletu do kleju.
- W naszym projekcie, system zawieszenia wykonaliśmy z pięciu drewnianych patyczków, owiniętych sznurkiem lnianym, które wiszą na warkoczy utworzonym z trzech kawałków sznurka lnianego.
- Im więcej materiałów użyjemy w projekcie, tym większe są możliwości tworzenia różnych zabawnych zadań matematycznych, czy innego rodzaju zagadek.
- Tak przygotowany kalendarz może służyć, jako zbiór zabawnych zadań, które dzieci mogą rozwiązywać podczas miesiąca.
|