 |
- Z grubszego kartonu wycinamy pięć okręgów o średnicy zewnętrznej 9, 25, 35, 40 i 50 cm oraz o średnicy wewnętrznej o 10 cm mniejszej niż średnica zewnętrzna (okręgi powinny mieć grubość 5 cm, najmniejszy – 2 cm). Okręgi owijamy ciemnozieloną bibułą, której koniec i początek przyklejamy do okręgu taśmą klejącą.
- Ze sznurka lnianego odcinamy 9 kawałków, z których 2 mają długość 2,5 metra oraz 4 mają długości 1,2 m, 90 cm, 80 cm, 70 cm i 60 cm. Wszystkie sznurki związujemy jednym końcem na supeł. Dalszy supeł tworzymy 8 – 10 cm niżej tworząc oczko na zawieszenie.
- W najmniejszym okręgu robimy 6 otworów w równych odstępach. Przez utworzone otwory przeciągamy 6 najdłuższych sznurków. 4 krótsze sznurki będą wisieć w środku choinki (zdobimy je na końcu, patrz punkt 16). Do nawlekania używamy plastikowej igły, która znacznie ułatwia nam pracę. Okrąg staramy się zawiesić równo a pod nim na każdym sznurku robimy supeł.
- Pierwsze piętro choinki (liczymy od góry) – 18 kul z waty (4 cm) malujemy farbami brokatowymi i pozostawiamy do wyschnięcia. Aby kulki nam się lepiej malowało, możemy w nie wbić wykałaczki, aby później móc je ustawić do wyschnięcia w pionie. Po wyschnięciu wykałaczki wyjmujemy. Szpikulcem robimy otwory przechodzące przez kule na wylot. Następnie kulki zawieszamy na poszczególne sznurki a na sznurkach pod kulkami wiążemy supeł. Na każdy sznurek nawlekamy po 3 kulki. Kulki wieszamy w stałych odstępach ok. 2 – 3 cm. W okręgu o średnicy 25 cm robimy 6 otworów (w takich samych odległościach). Przez te otwory następnie przeciągamy poszczególne sznurki, na których pod okręgiem wiążemy supeł.
- Drugie piętro choinki tworzą brokatowe bombki, które są wykonane z polistyrenowych kul o średnicy 5 cm. Kule malujemy farbami brokatowymi i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie smarujemy je klejem i naklejamy na nie kolorowe kamyki dekoracyjne. Po wyschnięciu robimy szpikulcem otwory na wylot i przewlekamy przez nie sznurek. Tym razem na każdym sznurki znajdują się 2 kule umieszczone w równych odstępach na każdym sznurku, tj. 2 – 3 cm. Na końcu nawlekamy okrąg (35 cm), w którym wcześniej zrobiliśmy 6 otworów a na każdym sznurki wiążemy supeł.
- Trzecie piętro choinki jest takie samo jak pierwsze piętro. Do jego wykonania potrzebujemy 18 kulek (4 cm) pomalowanych farbami brokatowymi. Na każdy sznurek nawlekamy po 3 kulki. Na koniec nawlekamy okrąg (40 cm) a pod nim na każdym sznurku wiążemy supeł.
- Czwarte piętro choinki tworzą różne kule: kulki z waty (4 cm, 12 szt.), pomalowane farbami brokatowymi; kule polistyrenowe (5 cm, 6 szt.) pomalowane i oklejone kamykami dekoracyjnymi oraz kule polistyrenowe (7 cm, 6 szt.) pomalowane i oklejone kamykami. Na każdy sznurek nawlekamy po 4 kule w kolejności: 4 cm, 4 cm, 5 cm, 7 cm. Odległości między kulami są równe na każdym sznurku i wynoszą 2 – 3 cm. Na końcu nawlekamy największy okrąg a pod nich na każdym sznurku wiążemy supeł.
- Dolną część choinki tworzą kule z waty (4 cm) pomalowane farbami brokatowymi. Na każdym sznurku umieszczamy po jednej kuli. Koniec każdego sznurka zdobimy srebrnymi drucikami kreatywnymi – z drucika kreatywnego odcinamy 12 kawałków o długości 18 cm. Dwa druciki związujemy po środku tak, aby powstało oczko na zawieszenie. Cztery końce ozdoby wyginamy w różny sposób tak, aby nie kuły. W ten sposób robimy 6 ozdób, po jednej na każdy sznurek. Umieszczamy je pod kulami brokatowymi a pozostały koniec sznurka obcinamy. Szkielet naszego drzewka jest gotowy. Teraz wykonujemy ozdoby, które zawiesimy na krótsze sznurki między długimi sznurkami z bombkami.
- Spiralki – Z grubszego drutu odcinamy 6 kawałków o długości 60 cm. Druciki, za pomocą kleszczy, zakręcamy do spiralki robiąc na końcu oczko. Spiralkę rozciągamy ciągnąc za oba jej końce. Kulki z waty (2 cm) malujemy farbami brokatowymi i pozostawiamy do wyschnięcia. Z drutu robimy oczka na zawieszenie i wbijamy je w kule. Następnie kule zawieszamy na cienkim druciku wewnątrz spiralek. Pierwsza ozdoba jest gotowa (robimy ich 6).
- Bombki w bibule – robimy z kuli polistyrenowych (7 cm). Z bibuły zdobionej gwiazdkami wycinamy kwadraty o wymiarach 30 x 30 cm. Do kuli mocujemy szpilką sznurek z oczkiem na zawieszenie. Kule układamy na środku kwadratu z bibuły a następnie rogi bibuły unosimy w kierunku sznurka na zawieszenie i związujemy tasiemką lub sznurkiem lnianym. Tasiemkę związujemy w kokardkę lub na supeł - do supła przywiązujemy dzwoneczek. Wystające części bibuły odcinamy. Robimy 3 takie bombki.
- Bombki z naklejkami – robimy z kul polistyrenowych (7 cm). Kule malujemy farbami brokatowymi i pozostawiamy do wyschnięcia. Z grubszego drutu robimy oczka na zawieszenie, namaczamy je w kleju i wbijamy w kule. Na końcu kule zdobimy naklejkami z efektem 3D. Naklejki możemy przymocować szpilkami, aby lepiej się trzymały na naszych bombkach. Robimy 3 takie bombki.
- Renifery – robimy z kul polistyrenowych (7 cm). Kule malujemy brązową farbą a później lakierem. Pozostawiamy do wyschnięcia. Z grubszego drutu robimy oczko na zawieszenie, które namaczamy w kleju i wbijamy w kulę. Nos renifera robimy z kulki z waty (2 cm) pomalowanej czerwoną farbą brokatową. Do kulki z waty wbijamy wykałaczkę, którą namaczamy w kleju i wbijamy do większej brązowej kuli. Przyklejamy oczy. Ze złotego drucika kreatywnego robimy poroże. Potrzebujemy 6 kawałków drutu o wymiarach 2 x 8 cm, 2 x 6 cm, 2 x 8 cm. Około 8 cm drutu owijamy 2x krótszy drucik a pod nim dłuższy. Końce drucików wyginamy kleszczami, aby nie kuły. W brązowych kulach robimy otwory, wkraplamy do nich klej i wpychamy druciane poroże. Robimy 3 renifery.
- Aniołek – tworzą go 2 polistyrenowe kule o średnicy 7 cm i 5 cm. Do jednej kuli wbijamy wykałaczkę, a miejsce wokół wykałaczki smarujemy klejem. Wykałaczkę wbijamy w drugą kulę. Na czubku mniejszej kuli mocujemy za pomocą szpilki oczko ze sznurka na zawieszenie. Z bibuły wycinamy kwadrat o wymiarach 50 x 50 cm. Zlepione kule kładziemy na środku kawałka bibuły (większa kula jest na dole) a następnie rogi bibuły ściągamy w kierunki mniejszej kuli. Miejsce między kulkami związujemy złotą tasiemką. Miejsce, w którym spotykają się wszystkie rogi bibuły związujemy sznurkiem lnianych (nad głową aniołka) uważając, aby oczko na zawieszenie wystawało spoza bibuły. Nadmiar papieru obcinamy. Do supełka na tasiemce na środku aniołka przyklejamy kamyczek dekoracyjny. Jako oczy przyklejamy mniejsze kamyki dekoracyjne, usta malujemy czarnym pisakiem. Ze złotej tektury falistej wycinamy skrzydła i przyklejamy do pleców aniołka. Dodatkowo możemy je przymocować szpilkami. Robimy 5 aniołków.
- Przygotowane ozdoby zawieszamy na krótsze sznurki między sznurkami z bombkami na 1, 2 i 3 piętrze choinki. W okręgach robimy szpikulcem dziury, przyciągamy sznurki, na których zawieszamy ozdoby.
- W środku naszej choinki stale nam wiszą 4 sznurki. Na każdym zawieszamy ozdobę. Jedną kulę (5 cm) obklejoną kamykami dekoracyjnymi, jedną kulę (7 cm), na której pisakiem napiszemy Wesołych Świąt. Najpierw robimy napis a dopiero później kulę malujemy zieloną farbą brokatową. Do kuli wbijamy zamoczone w kleju oczko na zawieszenie. Pozostałe ozdoby robimy z przezroczystych kul. Plastikowe formy otwieramy i ich wnętrze wypełniamy pomponami opalizującymi. Bombki zamykamy i zawieszamy.
- Na zakończenie na szczycie choinki umieszczamy gwiazdę, którą wykonujemy z patyczków do lodów i kamyków dekoracyjnych. Gwiazdę przyklejamy pistoletem na szczyt choinki. Pod choinkę kładziemy prezenty i gotowe J
|